Materiały mikroporowate – doskonała izolacja wysokotemperaturowa

Zasada działania materiałów mikroporowatych

W poszukiwaniu jak najbardziej idealnych technologii oraz produktów w celu zapewnienia izolacji wysokotemperaturowej o jak najwyższych parametrach, przeprowadza się skomplikowane badania i testy. Laboratoriom specjalizującym się w tej dziedzinie udało się opracować niezwykły materiał izolacyjny, wykorzystujący zjawisko mikroporowatości.

Taki materiał może być zbudowany z krzemianów nieorganicznych. W takiej sytuacji głównym składnikiem jest krzemionka koloidalna, a pozostałe składniki stanowią środki ograniczające promieniowanie podczerwone. Krzemionka tworzy tu mikroskopijne komórki, w których zamknięte jest powietrze. Z racji ograniczenia możliwości przemieszczania się powietrza, jego cząsteczki nie mogą się ze sobą zderzać napotykając krzemionkowe ścianki, co skutecznie ogranicza przewodnictwo cieplne w gazach. Dodatkowym atutem jest niska gęstość oraz wykorzystanie środków ograniczających promieniowanie, co przyczynia się w ogromnym stopniu do zatrzymania emisji ciepła.

Mikroporowate WDS

Materiały mikroporowate – korzyści

Powyższa technologia, wykorzystująca znane zjawiska fizyczne oraz chemiczne przyczyniła się do powstania produktów izolacyjnych o wyjątkowych parametrach technicznych. Przede wszystkim to, co imponuje najbardziej, to niezwykle niski współczynnik przewodności cieplnej oraz odporność na wstrząsy cieplne. Pozwala to na precyzyjną kontrolę emisji energii oraz zwiększenie utrzymania ciepła.

Bardzo ważną zaletą jest zmniejszenie zarówno masy jak i objętości izolacji. Stanowi to ważny czynnik techniczny wpływający na ekonomię i oszczędności. Dzięki tej właściwości możliwe jest powiększenie objętości użytkowej, co w efekcie przyczynia się do rentowności inwestycji, przy efektywnym wykorzystaniu przestrzeni roboczej.

W przypadku izolacji typu Twist & Flex w postaci elastycznej maty korzyści stają się jeszcze bardziej widoczne. Doskonale nadaje się ona do wykorzystania jako izolacja wysokotemperaturowa w przypadku przestrzeni ograniczonych lub o złożonej geometrii, a także sprzętu o niewielkich rozmiarach. Obsługa, instalacja i mocowanie odbywają się stosunkowo niewielkim nakładem sił i czasu. Formowanie, przecinanie i obróbka nie stanowią żadnego wyzwania. Ocenia się, że w porównaniu z tradycyjnymi materiałami do izolacji wysokotemperaturowej, ten typ materiałów wykazuje nawet 5-krotnie większą skuteczność.

WDS Multiflex

Zastosowanie mikroporowatych

Uwzględniając szereg zalet produktów izolacyjnych wykorzystujących efekt mikroporowatości z powodzeniem stosuje się je jako izolację pieców do obróbki cieplnej w przemyśle aluminiowym oraz jako izolację tylną w branży pieców przemysłowych. Równie dobrze sprawdzą się w systemach do obróbki cieplnej szkła. Mikroporowate znalazły też swoje zastosowanie w systemach ochrony przeciwpożarowej, urządzeniach elektronicznych oraz jako izolacja kominów i rur. Maty świetnie sprawdzają się nawet w produkcji odzieży ochronnej.

WDS Ultra

Wady

Czy tego typu technologia może mieć jakieś wady. Wydaje się, że jak dotąd pewnego rodzaju ograniczeniem jest fakt, że porowata powierzchnia jest wrażliwa na wszystkie ciecze, których działaniu może zostać poddana. Obejmuje to substancje takie jak woda, olej i benzyna ekstrakcyjna, ponieważ mogą one zniszczyć strukturę porów.

Jednak stosunkowo łatwo można zniwelować tę niedogodność przez zastosowanie obróbki powierzchniowej. Obejmuje to pokrycie produktu mikroporowatego za pomocą folii aluminiowej lub termokurczliwej folii PE.

Nasze produkty

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów mikroporowatych firmy Thermal Ceramics. Znajdziecie tam Państwo różne typy materiałów dostosowane do indywidualnych potrzeb zależnych od finalnego zastosowania. Zachęcamy także do bliższego przyjrzenia się tej technologii pozwalającej na poczynienie konkretnych oszczędności oraz przyspieszającej prace izolacyjne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *